Преди известно време Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) разпространи продиктувана от Булгаргаз „тревога” за преговори между търговски субекти по бъдещ договор за доставка на газ. Поводът бе стандартно за бизнес отношенията писмо на „Овергаз Мрежи” АД до Булгаргаз, с което частната компания настоява за предоговаряне на по-добри условия за доставка на газ в полза на своите клиенти.
„Овергаз Мрежи“ не е упълномощавал никого да прави изявления, с които да занимава обществото с всекидневието на компанията и във връзка с това заявява, че тази реакция е само за да разсее всякакви съмнения за драматизъм в отношенията в сектор газоснабдяване.
Освен да демонстрира „загрижеността” на индустриалните консуматори (очевидно в услуга на Булгаргаз), писмото на БФИЕК подбуждаше Комисията за енергийно и водно регулиране да промени правилата за ценообразуване така, че да превърне прецедента в правило, като накаже „Овергаз Мрежи“ за „смелостта“ да се възползва от свободата си да преговаря,за да защити интересите на своите клиенти.
Неведнъж най-голямата газоразпределителна компания е сигнализирала за липсата на конкурентни правила и равнопоставеност между субектите на пазара на природен газ, което ощетява най-вече крайните клиенти – индустрията, обществения сектор, домакинствата. Някои от важните въпроси в сектора все още нямат своя отговор, като:
Може ли пазарът на природен газ в България да е свободен пазар, на който търговци и потребители да не страдат от безхаберие и прахосничество на изкуствено създадени роли?
Защо общественият доставчик плаща над 10 милиона лева годишно в повече за пренос на газ през Румъния?
Защо българските консуматори са ощетени с 420 милиона лева през последните 27 години за платен, но неизползван капацитет за транзит на газ?
Пазарен субект ли е „Булгаргаз” или все още следва социалистическия закон за изкуствено наложен посредник по доставките на газ без добавена стойност?
Възможно ли е прогласената още през 2007 година либерализация да се сбъдне, макар и десетилетие по-късно или тя очевидно пречи на този, чиито интерес представлява Булгаргаз?
В писмо до ръководството на БФИЕК г-н Сашо Дончев, председател на УС на „Овергаз Мрежи” АД, изрази своята откровена, а не продиктувана от някого загриженост за състоянието на пазара на природен газ и правото на свободен избор в условията на конкуренция. Възможно е в това писмо да се намерят значително по-малко новини от набеждаващите Овергаз тези в „откритото“ писмо на БФИЕК. Това е така, защото за Овергаз е невъзможно и недопустимо да прави „риторичен дрифтинг“ от ясната си и последователна позиция за това как следва да изглежда модерния пазар в полза на всички.
Без значение дали това се харесва или не на политици и компании под контрола на държавата, Овергаз винаги е защитавал и ще защитава тезата, че няма пазар без свобода на изборa. Между другото, след проведените в КЕВР обсъждания на предложените по услужливата инициатива на БФИЕК изменения стана ясно, че:
Предложенията са неприложими (и то според Булгаргаз). И няма как да е иначе, защото те противоречат на основни принципи при изграждането на един пазар;
Предложенията за изменение вземат за повод един прецедент, който не касае никой друг освен две компании участници на пазара, което не бива да е повод за подобни съществени изменения;
Има далеч по смислени и важни проблеми на пазара, в решаването на които си струва да бъде инвестиран ресурсът и експертизата на регулатора и компаниите.
За пояснение – горните опасения не бяха изказани от Овергаз по време на общественото обсъждане.
Възможно е отново задкулисието да проправи път на някое глупаво решение. Но Овергаз потвърждава своята решимост да не остави без последствие нито един административен акт, който е вреден за развитието на пазара. Едва ли има някой, на когото все още не му е ясно, че в случая става въпрос за опит за наказание на този, който е решил да се възползва от свободата си.
Целият текст на писмото до БФИЕК може да видите ТУК.